EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Informace  ::  Úspory energie  :: Nízkoenergetické domy - příklady z praxe :: 

Nízkoenergetické domy - příklady z praxe

http://ekowatt.cz/upload/8d8404454da8be9d52d9234092c9d457/n_domy_1.jpg

Na této stránce představujeme domy s nízkou spotřebou energií. Jedná se zejména o rodinné domy postavené v ČR před rokem 2000, které získaly dotaci z programu České energetické agentury pro nízkoenergetické domy. Tyto domy byly podrobeny nezávislému posouzení z hlediska potřeby energie na vytápění a ohřev vody. Projektovaná spotřeba tepla byla ověřena nezávislým energetickým auditorem, skutečná spotřeba byla v praxi ověřena měřením. Dále představujeme dva zajímavé domy z Rakouska.

Vybrané domy z ČR byly jako nízkoenergetické vyhodnoceny podle kritérií České energetické agentury. Některé z nich proto nemusí vyhovovat obecnému kritériu pro nízkoenergetické domy, tj. horní hranici měrné spotřeby tepla na vytápění 50 kWh/m2.rok.


nerd

Jižní Čechy - Kaliště u Lípí

Zdivo z polystyrenových tvárnic, vytápění tepelným čerpadlem, solární systém pro ohřev vody.

Měrná spotřeba elektřiny na vytápění 21,5 kWh/ m2.rok

nerd

Jižní Čechy - Rudolfov

Cihelné zdivo se zateplením, vytápění tepelným čerpadlem a kotlem na zemní plyn, solární systém pro ohřev vody.

Měrná spotřeba tepla na vytápění 45 kWh/ m2.rok

nerd

Východní Čechy - Lázně Bělohrad

Cihelné zdivo se zateplením polystyrenem, podkroví izolováno minerální vatou, kvalitní izolsční dvojskla, vytápění kotlem na zemní plyn.

Měrná spotřeba energie na vytápění 93 kWh/ m2.rok

nerd

Praha 6 - Střešovice

Sendvičové cihelné zdivo, tepelná izolace z minerální vaty, prosklení izolačním dvojsklem, vytápění kotlem na zemní plyn.

Měrná spotřeba tepla na vytápění 69,1 kWh/ m2.rok

nerd

Praha - Písnice

Zdivo z plných pálených cihel se zateplením, rozvod teplého vzduchu vnitřními dutými příčkami, zimní zahrada. Větrání s rekuperací tepla, dohřev vzduchu plynovým kotlem.

Měrná spotřeba tepla na vytápění 53 kWh/ m2.rok

nerd

Střední Čechy - Velká Dobrá

keramických dutinkových tvárnic s kontaktním zateplením polystyrenem, střecha zateplena deskami minerální vaty, okna a dveře jsou opatřena izolačním dvojsklem. Vytápění plynovým kotlem.

Měrná spotřeba tepla na vytápění 74,8 kWh/ m2.rok

Střední Čechy - Poděbrady

Cihelné zdivo se zateplením polystyrenem, podkroví zatepelno minerální vatou s odvětranou vzduchovou mezerou, prosklení kvalitním izolačním dvojsklem, vytápění kotlem na zemní plyn.

Měrná spotřeba tepla na vytápění 74 kWh/ m2.rok

nerd

Střední Čechy - Kolín

Cihelné zdivo se zateplením polystyrenem, podkroví izolováno minerální vatou, prosklení izolačním dvojsklem se zlepšenými tepelně-technickými vlastnostmi, vytápění tepelným čerpadlem.

Měrná spotřeba elektřiny na vytápění 43,2 kWh/ m2.rok

nerd

Severní Morava - Nová Ves

Cihelné zdivo se zateplením, vytápění tepelným čerpadlem, nucené větrání s rekuperací tepla.

Měrná spotřeba energie na vytápění 11 kWh/ m2.rok

nerd

Dolní Rakousy - Pasivní dům ze slámy v Böheimkirchen

Nosná konstrukce je tvořena vnitřními stěnami z třívrstvých dřevěných desek zespoda slaměnými balíky.

Měrná spotřeba tepla na vytápění 6 kWh/ m2.rok

nerd

Dolní Rakousy - Plusový dům v Maria Ponsee

Nosné zdivo je z dutých cihel Porotherm tl. 25 cm (což je minimum z hlediska statiky), s vyšší únosností. Venkovní izolace je ze skelných vláken tl. 30 cm.

Měrná spotřeba tepla na vytápění 10 kWh/ m2.rok

 

SOUVISEJÍCÍ INFORMACE

Zásady výstavby nízkoenergetických domů

ilustracni obrazek - Zásady výstavby nízkoenergetických domů

Co jsou to nízkoenergetické domy? Jak postupovat při plánování a výstavbě takového domu?

Zásady výstavby pasivních domů

ilustracni obrazek - Zásady výstavby pasivních domů

Co je to pasivní dům? Jak postupovat, abychom docílili pasivního standardu?

Úsporná opatření v rodinných domech

ilustracni obrazek - Úsporná opatření v rodinných domech

Úspory energie a rekontrukce rodinného domu: dvě mouchy jednou ranou.

další informace >>

SLOVNÍČEK POJMŮ

Měrná potřeba tepla na vytápění
Potřeba tepla na vytápění vztažená na metr čtverečný vytápěné plochy a rok (kWh/ m2.a). Jedná se o veličinu, která se používá pro kvalifikování úspornosti domu. Je to jeho vlastnost, která vychází z jeho tepelně-izolačních vlastnosti a způsobu větrání a nemá na ní vliv účinnosti zdroje vytápění či rozvodů tepla.
Plusový dům
Dům, který během roku vyrobí více energie, než sám spotřebuje. Přebytky energie, zpravidla elektřiny, jsou dodávány do elektrické sítě.
Pasivní dům
Dům, jehož roční potřeba tepla na vytápění je maximálně 20 kWh/m2. Běžná česká novostavba spotřebuje na vytápění zhruba 80-100 kWh/ m2.rok.
Pasivní dům v ČR definuje norma ČSN 73 0540. Jednotící postup pro hodnocení a klasifikaci budov s nízkou spotřebou tepla lze nalézt v TNI 73 0329 pro rodinné domy a TNI 73 0330 pro bytové domy. Tato norma stanovuje ještě další podmínky pro klasifikaci domu v pasivním standardu. Mj. primární energie na provoz pasivního domu z neobnovitelných zdrojů (tedy energie na vytápění, přípravu teplé vody a elektrická energie pro technologie) nesmí překročit 60 kWh/(m2.a).
Nulový dům
Dům s nulovou spotřebou tepla na vatápění, respektive s roční spotřebou tepla nižší než 5 kWh/m2 vytápěné podlahové plochy. Běžná česká novostavba spotřebuje na vytápění zhruba 100-120 kWh/ m2.rok.
Nízkonákladový dům
Dům s nízkými provozními náklady na energie. Nízká spotřeba energií totiž nutně nemusí znamenat také nízké provozní náklady. Nízkonákladový dům má nejenom nízkou spotřebu energií, ale také minimální náklady na provoz.
Nízkoenergetický dům
Dům, jehož roční spotřeba tepla na vytápění nepřesahuje 50 kWh/m2 vytápěné podlahové plochy. Nízkoenergetický dům v ČR definuje norma ČSN 73 0540. Jednotící postup pro hodnocení a klasifikaci budov s nízkou spotřebou tepla lze nalézt v v TNI 73 0329 pro rodinné domy a TNI 73 0330 pro bytové domy.

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect