EkoWATT - energetické poradenství, úspory energie, obnovitelné zdroje energieCentrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
českyenglishdeutschrusky
 ::  Zdarma poradna EKIS  ::  Poradna i-EKIS  :: 

Poradna i-EKIS

Položit dotaz

Nový dotaz nám můžete zaslat přes on-line formulář.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na vhodnost a případnou návratnost výměny elektrických přímotopů za elektrokotel s teplovodním rozvodem k radiátorům.
Jedná se o apartmán s roční spotřebou 11000 kWh, který je obsazen převážně v zimě.
V apartmánu je instalováno 10 přímotopů o součtovém výkonu 13,25 kW.
Děkuji

[ 28.5.18 - dotaz číslo: 94217 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
děkujeme za váš dotaz.

Náhradou elektrického vytápění (přímotopy) za jiné el. vytápění (elektrokotel) se moc energie ušetřit nedá. Spíše lze čekat mírné zvýšení spotřeby, protože vám přibudou ztráty tepla v rozvodech a v kotelně. Pouze v případě, že by elektrokotel pracoval do podlahového vytápění, bylo by možno dosáhnout tepelného komfortu při nižší teplotě vnitřního vzduchu. Úsporu lze odhadnout na cca než 20 %. Investiční náklady jsou ale vyšší, než při instalaci radiátorů.

Spíše bychom doporučili vybavit přímotopy (resp. el. okruh přímotopů) regulací, která umožní lépe reagovat na potřeby provozu. Pokud bude mít regulace možnost dálkového ovládání, budete moci nastavit vytápění jen na dobu, kdy bude apartmán obsazený. Stejného efektu lze samozřejmě dosáhnout i ruční obsluhou - obejít přímotopy a ručně nastavit teplotu podle potřeby. To může zvládnout poučená obsluha.

Náklady můžete bez investice snížit o několik procent i tím, že si vyberete levnějšího dodavatele elektřiny. Můžete použít kalkulačku Energetického regulačního úřadu: kalkulator.eru.cz

Další možností je použít místo elektrokotle tepelné čerpadlo. Pak mohou náklady na vytápění klesnout cca na polovinu.

Přejeme příjemné bydlení!
P. Vogel, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěla bych ověřit informaci, že do panelových nájemních bytů se již podle nové legislativy EU nesmí instalovat průtokové ohřívače vody, ale jen bojlery. Popřípadě prosím o upřesnění informace. Mám v koupelně starý ohřívač, který je defektní a chtěla bych najít ekonomické řešení. V domácnosti žijeme dva.Velice děkuji za odpověď.
[ 23.4.18 - dotaz číslo: 92943 - téma: Legislativa ]

Vážená paní,
asi jde o nedorozumění, protože i průtokový ohřívač vody se anglicky označuje "boiler". Směrnice EU upravuje požadavky na účinnost "bojlerů", což se týká i průtokových ohřívačů.
Stávající ohřívač tedy můžete nahradit novým průtokovým ohřívačem. Podmínkou je, aby byly dodrženy technické parametry výrobku a požadavky na odvod spalin aj.
Můžete ho nahradit i el. bojlerem, což ale vyžaduje úpravu el. rozvodů a výměnu elektroměru. Z hlediska provozu je rozdíl v nákladech malý, pokud máte jen malou spotřebu vody (ohřev plynem je trochu levnější, než elektřinou). Rohodující budou tedy spíše investiční náklady. Poraďte se s elektrospecialistou, jak náročné by bylo instalovat el. bojler a porovnejte si náklady s nabídkou na výměnu stávajícího plynového ohřívače.

S pozdravem
M. Šimůnek, K, Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda je možné si někde nechat udělat propočet vyúčtování za topení . Nějak nám to nesedí a na obecním úřadě nám k tomu nechtějí více sdělit. Příklad : Nový nájemník který platil zálohu na topení 1000 kč , v bytě bydlí 2 měsíce a doplácí na topení skoro 7000 kč . Má ústřední topení v kotelně se topí uhlím. Děkuji mnohokrát za radu a odpověď Katka A.
[ 24.1.18 - dotaz číslo: 89919 - téma: Vytápění ]

Dobrý den, děkujeme za váš dotaz.

V první řadě požádejte poskytovatele služeb (ve vašem případě je to asi obec), aby vám doložil podrobněji způsob vyúčtování. Podle §8 zákona č. 67/2015 Sb. je poskytovatel služeb povinen:
"Na základě písemné žádosti příjemce služeb je poskytovatel služeb povinen nejpozději do 5 měsíců po skončení zúčtovacího období doložit příjemci služeb náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování podle tohoto zákona a umožnit příjemci služeb pořízení kopie podkladů."

V protokolu o předání bytu by měly být uvedeny stavy měřidel (elektroměr, vodoměry, indikátory topných nákladů), ve vyúčtování by měly být tyto stavy zohledněny.

Je také možné určit spotřebu tepla podle Průkazu energetické náročnosti budovy, který nájemník dostal při podpisu smlouvy. Zde je uvedena roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody, takže se dá poměrně snadno určit spotřeba tepla za 2 měsíce. Pokud nájemník Průkaz nedostal, hrozí majiteli bytu pokuta až 100 tis. Kč. Můžete si samozřejmě nechat zpracovat i odborný posudek, který určí spotřebu tepla a náklady.

Podrobněji by bylo vhodnější řešit váš problém na bezplatné osobní konzultaci v některém středisku EKIS:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS

Přejeme hodně úspěchů!
P. Vogel, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Mám jistič 25A a vytápím 40 m2 byt, spotřebiče el.troubu, lednici,pračku a bojler. Je dostačující, nebo zbytečně velký.
[ 22.1.18 - dotaz číslo: 89851 - téma: Elektřina ]

Vážený pane,
jistič 3x25A stačí pro spotřebiče s příkonem cca 16 kW. Jistič 3x20A by stačil pro spotřebiče s příkonem cca 13 kW.

Nevíme, jaký příkon má vaše topení ani ostatní spotřebiče. Zjistíte ho ze štítků spotřebičů nebo jiné dokumentace.
El. trouba má obvykle příkon 2 až 3 kW, pračka také, bojler okolo 2 kW. Pozor, třeba rychlovarná konvice nebo fén mohou mít také příkon až 2,5 kW. Vytápění pro byt 40 m2 může mít cca 10 kW. Odhadem je tedy váš jistič dostačující a zřejmě nebude vhodné jej měnit za nižší.

S pozdravem
J. Poncarová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Petr Vogel - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám plynový kotel Protherm Tiger 24 KOZ. Vzhledem k tomu že již dosluhuje jsem nucen řešit do budoucna problém s topením a ohřevem TUV. Vzhledem ke změně legislativy EU už nelze použít stejný kotel (převložkování komínu,odvod kondenzátu). Proto uvažuji o koupi plynového kotle na topení s průtokovým ohřívačem Protherm Gepard 23 a k tomu připojit elektrický zásobník vody 120L, který bude připojen na mou současnou FV elektrárnu. Myslíte si že by to mohlo být ekonomicky úspornější než současné provedení, nebo radši investovat do kondenzačního kotle s ohřevem TUV a stavebními úpravami. Děkuji za Váš názor a čas věnovaný tomuto dotazu.
[ 4.1.18 - dotaz číslo: 89600 - téma: Příprava teplé vody, Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.

V první řadě je třeba se rozhodnout, zda pořídit kondenzační kotel, nebo zda koupit atmosférický kotel z doprodeje zásob (nové atmosférické kotle již nesmí být uváděny na trh). Rozdíl v průměrné roční účinnosti je cca 10 %. Pokud tedy ročně zaplatíte za plyn třeba 30 tis. Kč, roční úspora bude okolo 3 tis.Kč. Náklady na vyvložkování komína a odvod kondenzátu závisí na vaší konkrétní situaci. Pravděpodobně nepřesáhnou 9000 Kč. Tyto náklady se vám tedy vrátí cca za 3 roky provozu.

Nerozumíme, proč chcete ke kotli s průtokovým ohřevem vody připojovat ještě bojler s el. ohřevem. Plynový kotel vám vodu ohřeje cca za 1,3 Kč/kWh. Elektřina v sazbě D25 pro ohřev vody stojí okolo 1,9 Kč/kWh (v nízkém tarifu).

Elektřinu z FVE má smysl využít pro ohřev vody v případě, že ji provozujete v režimu zeleného bonusu. Cena, za kterou ji prodáváte do sítě, bude asi menší, než je cena tepla z plynu (obvyklá cena je 0,3 až 0,7 Kč/kWh). Nemůžeme ale doporučit kombinaci bojleru a průtokového ohřevu plynem. Bojler by musel být předřazen kotli tak, že voda z bojleru by se dohřívala průtokově v kotli. Kotel však má nějaký minimální výkon ( Protherm Gepard 23 má minimální výkon 9,1 kW), pokud do něj pustíte z bojleru vodu předehřátou třeba na 40°C, asi by ji uvařil. Vhodnějším řešením by bylo pořídit větší kombinovaný bojler, který by se dohříval topnou vodou z kotle, pokud by ho nestačila nahřát fotovoltaika. Výhoda je, že plynové kotle bez průtokového ohřevu vody jsou levnější, budete však potřebovat větší bojler (počítejte alespoň 80 l na osobu).

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
v 1. polovině roku 2017 jsme zažádali o dotaci na zateplení RD z programu NZÚ. Žádost byla přijata a peníze z dotace nám jsou alokovány do 8/2018.
Jelikož jsme se při rekonstrukci dalších částí RD vydali více z peněz, a na celou částku požadovanou realizační firmou nyní nemáme, chtěli bychom požádat o posunutí termínu alokace fin. prostředků o cca 1 rok, než nám skončí stavební spoření.
Je možné zažádat na NZÚ o posunutí termínu z důvodu pozdější realizace?
Předem děkujeme za odpověď.

[ 29.12.17 - dotaz číslo: 89590 - téma: Dotace a financování projektů ]

Dobrý den,

předpokládám, že mluvíte o podání žádosti v podoblasti A – snížení energetické náročnosti stávajících rodinných domů. O prodloužení doložení realizace je možné požádat písemně, před uplynutím lhůty v 8/2018. Nicméně nevíme, zda Fond prodlouží lhůtu o rok, tzn. 8/2019. Zpravidla prodloužení o měsíc či dva není problém, s rokem to asi bude horší.
Další možností je stáhnout žádost a podat jí znova, tím pádem běží znova lhůta 1 a ½ roku od podání. Nicméně je nutné dodržet lhůtu na uznatelnost již vynaložených prostředků. Již zaplacené faktury za uznatelná opatření nesmí být v době podání žádosti starší než dva roky.

V každém případě doporučujeme obrátit se na projektového manažera Vaší žádosti (jméno je na akceptačním dopise), s ním si pak domluvte další postup.

S pozdravem
G. Krajcarová, M. Šimůmek
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
mám licencovanou FVE 4 kW na střeše RD. Uvedené do provozu 2010 a využívám Zelených Bonusů. Jelikož k proplacení faktur dochází celkem chaoticky a se zpožděním, nejsem schopen se dopočítat jaký výdělek mám očekávat, prostě mi to nesedí. Můžete mi prosím poradit, jak si spočítat na kolik Kč mám měsíčně nárok, když:
1. Např. mi FVE vyrobí za měsíc 1 kWh a spotřeba RD je 352 kWh ?
2. FVE vyrobí za měsíc 191 kWh a spotřeba RD je 30 kWh ?

Je na to nějaký vzorec prosím ?

Děkuji

[ 18.12.17 - dotaz číslo: 89536 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
z provozu FVE máte dvojí příjem:

1) Za zelené bonusy. Ty se vyplácí za veškerou elektřinu, kterou FVE vyrobí. Jejich výše se každoročně mění podle Cenového rozhodnutí ERÚ. Pro rok 2017 platí Cenové rozhodnutí č. 12/2016, podle kterého se v roce 2017 vyplácí 13,377 Kč/kWh. Cenová rozhodnutí najdete na stránkách ERÚ:
http://www.eru.cz/cs/poze/cenova-rozhodnuti
U zelených bonusů tedy nezáleží na tom, kolik se v domě spotřebovalo, platí se za všechno, co FVE vyrobila.

2) Za prodej elektřiny do sítě. Cena závisí na vaší smlouvě s odběratelem nebo obchodníkem. Pokud FVE vyrobila např. 1 kWh a spotřeba RD byla 352 kWh, asi bude prodej do sítě nulový. Pokud FVE vyrobila 191 kWh a z toho RD spotřeboval 30 kWh, pak jste do sítě dodal 161 kWh a za to dostanete cenu dle smlouvy (cena je běžně 0,3 až 0,7 Kč/kWh).

S pozdravem
M. Šimůnek, K. Srdečný[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
narazil jsem na podmínku dotačního titulu NZÚ pro výstavbu RD (oblast B), požadující plnění požadavků na budovu s téměř nulovou spotřebou energie (dle vyhl. 78/2013 Sb. v platném znění).

Je možné objekt vyhodnotit s požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie, když se její dokončení plánuje letos, kde tyto požadavky nejsou pro tento typ objektů zatím legislativně závazné, resp. je možné vydat PENB s tímto typem hodnocení?

Děkuji předem za odpověď
[ 11.12.17 - dotaz číslo: 89465 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
dotační program může stanovit jiné podmínky, než vyžaduje legislativa.

Jistě je možné vyhodnotit budovu jako NZEB (budovu s téměř nulovou spotřebou energie), protože legislativa to nezakazuje.

S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, mám licencovanou FVE s instal.výkonem 4kWp uvedené do provozu 2010. Využívám výkup el. se zelenými bonusy. Roční výroba cca za 36 tis. Kč. Chtěl bych se prosím zeptat, jak je to s daněním "výdělku" z FVE?
[ 11.12.17 - dotaz číslo: 89460 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
provoz FVE s licencí pro podnikání v energetice je podnikáním. Příjmy z podnikání daníte jako OSVČ, kterou jste. Více vám řekne váš daňový poradce - daně nejsou oblastí, kterou by se energetická poradna zabývala.

Pokud byste se chtěl zbavit povinnosti platit daň z příjmu za prodej elektřiny, musel byste ukončit licencovaný provoz a FVE provozovat bez licence. Takovéto příjmy do výše 30 tis. Kč jsou od daně osvobozeny. Při provozu bez licence ale nedostáváte žádné zelené bonusy, takže příjmy z provozu FVE vám výrazně klesnou.

Přejeme slunné dny!
M. Šimůnek, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chystám se prodat dům kde mám instalovanou FVE. Na FVE čerpám zelený bonus. FVE bych chtěl přemístit na nový dům. Zůstane mi zelený bonus?
[ 6.11.17 - dotaz číslo: 89072 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
pokud vám ERÚ pouze provede změnu stávající licence, zelený bonus vám zůstane.

Pokud ale ale ERÚ bude demontáž FVE a její odpojení od sítě posuzovat jako zrušení výrobny a její přesun na nový dům a zřízení nového připojení jako výstavbu nové výrobny, pak vám zelený bonus zanikne. Fotovoltaika je podle zákona podporovaný zdroj, ale od roku 2014 s nulovou podporou.

Přejeme úspěšné podnikání v energetice!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
jaký je optimální objem boileru pro 4 člennou domácnost, při montáži FVE 3,12 kWp s akumulací do vody?
Děkuji

[ 19.10.17 - dotaz číslo: 87810 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
velikost zásobníku závisí na spotřebě vody. Je rozdíl, zda si denně napouštíte vanu, nebo se sprchujete. Pro "běžnou" domácnost se uvažuje spotřeba okolo 50 l teplé vody za den, šetřivá domácnost může mít až poloviční spotřebu. Pro čtyřčlennou domácnost pak vychází zásobník velikosti 120 až 250 litrů.

Dotační program Nová zelená úsporám vyžaduje, aby zásobník ohřívaný fotovoltaikou měl objem nejméně 80 l/kWp. Pro váš případ tedy vychází zásobník 250 l. Takovouto velikost doporučujeme zvolit i v případě, že nebudete žádat o dotaci. Při použití menšího zásobníku se může stát, že FVE nebude mít kam ukládat vyprodukované teplo. Menší zásobník nevadí třeba v případě, že máte cirkulační rozvod s mizernou izolací, protože spousta tepla se ztratí v rozvodech.

Přejeme úspěšnou instalaci!
L. Bradnová, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, potřeboval bych poradit, co potřebuji k připojení 16 kusů sol. panelů. Mám možnost koupit je starší v podstatě za hubičku. Výrobce solibro- solar.com typ SL1-80, 80W, napětí naprázdno 72,8V, napětí při maximálním výkonu57,7 V, zkratový proud 1,6 A, proud při max. výkonu 1,42 A. Vúbec nevím jestli jen regulátor, nebo měnič i regulátor? Poraďte prosím.
[ 13.10.17 - dotaz číslo: 87446 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,

v první řadě doporučujeme spolupracovat i při svépomocné montáži s elektro specialistou. Fotovoltaické panely jsou věc, která se nedá vypnout - pokud na ně dopadá světlo, jsou pod proudem. Už při montáži může dojít k úrazu elektrickým proudem. Při špatném zapojení pak hrozí i vznik požáru.

Fotovoltaický systém lze provozovat dvěma způsoby: jako ostrovní systém a nebo jako systém paralelně připojený k síti.
Ostrovní systém obvykle sestává z panelů, baterie a regulátoru. Většinou je provozován na 12 nebo 24 V stejnosměrných a napájí spotřebiče na stejnosměrný proud. Můžete ho případně doplnit střídačem (nebo lépe použít střídač s regulátorem) a napájet z okruhu běžné spotřebiče "do zásuvky". Samozřejmě systém musí mít vlastní rozvody.

Systém paralelně připojený k síti pak může mít jen panely a střídač a wattrouter, který zajistí, aby elektřina z fotovoltaiky nepřetekla do sítě. Systém pak připojíte na domovní rozvaděč a elektřinu z fotovoltaiky používáte běžně v domě. V tomto případě však potřebujete souhlas s připojením od ČEZ a projektovou dokumentaci a zprávu revizního technika, takže tady pro amatérskou instalaci není prostor.

S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
prosím vyjádření k záměru zateplení podlah pomocí izolace - pěnové sklo.

V nemovitosti -
- přízemní objekt s půdou, stáří cca 200 let, rekonstrukce, vč. špaletových oken kolem r. 1955
- těžké smíšené zdivo - kámen, vepřovice, cihla (60-70 cm)
- (ne)základy mělké, kamennné

Rekonstrukční záměr: zateplit severní stěnu nemovitosti (cca 40 cm v terénu), neměnit špaletová okna, zateplit podlahy a stropy. Rád bych spolufinancoval uvedené z NZU, aktuální podmínky.
Dotaz směřuje k podhlaham:

Při rekonstrukci bych rád udržel maximum stávajího stavu - tj. u dřevených podlah, nyní na hlíně s polštáři,s mixem škvárového podsypu, bych provedl odkop, usadil trámové polštáře na
sloupky z Ytongu (rozteč trámků 62,5 cm), rozložil geotextilii, na kterou bych nasypal penové sklo do potřebné výšky (např. 240mm + dosyp 60 mm na hranu trámků) a překryl geortextilií, a
podkladhu zakryl prkenou podlahou. Stávající konzultant mě jako jedinou možnou variantu, z které neustoupí, nabízí právě betonování s hydroizolací a pak až další vrstvy.
Hydroizolaci bych v daném objektu ani nepotřeboval řešit (mám obavy jak se budou chovat staré stěny, když k nim bude postupovat vlhkost zeminy apod. - tedy ani betonování; dalšídoporučení je užití polystyrenu - reálěn by mně stačilo vykotvit Ytong, asi betonem a pakv podstatě ukláda podsyp).
Prosím o názor zda NZU může jednoduchý model bez betonáže, hydroizolace a potěrům být podpořen z NZU.
Děkuji a jsem s pozdravem,

[ 10.10.17 - dotaz číslo: 87198 - téma: Zateplování budov ]

Vážený pane,
program Nová zelená úsporám nepodporuje svépomocně prováděné stavební práce (mimo výstavby pasivních domů). Zateplení podlahy tedy musí provést firma (materiál si můžete nakoupit sám, ovšem kvůli DPH to není moc výhodné), která by měla i ručit za bezproblémové chování konstrukce. U konstrukcí však NZÚ posuzuje jen součinitel prostupu tepla, nikoli vhodnost skladby.

Dále upozorňujeme, že pouze izolací podlahy velmi pravděpodobně nesplníte požadavek NZÚ na snížení celkové spotřeby energie minimálně o 20 %.

Vámi uvažované řešení má několik problémů:
1/ Neřešíte hydroizolaci. To by nemuselo vadit podlaze, protože dostatečný násyp pěnového skla zamezí vzlínání vlhkosti z podkladu. Vadí to ale u Ytongu, kde může vlhkost vyvzlínat k polštářům, kterým pak hrozí hniloba. Závisí to samozřejmě na tom, jak vysoká je vlhkost podkladní zeminy. Bezpečnější by bylo místo sloupků z Ytongu použít sloupky z desek pěnového skla, nebo alespoň odizolovat Ytong od podloží.
2/ Neřešíte hydroizolaci stěn - to může v budoucnu přinést potíže, např. výskyt plísní.
3/ Neřešíte průnik radonu do místností. Násyp z pěnového skla není pro radon překážkou, proto je třeba odborně posoudit stávající radonové riziko.

Samozřejmě je ještě otázka, jak hluboko můžete stávající podlahu vykopat, abyste se nedostal pod základovou spáru zdiva. Píšete, že základy jsou mělké. Požadavek NZÚ na součinitel prostupu tepla podlahy je U < 0,27 W/m2.K. Tomu odpovídá násyp pěnového skla tl. 0,22 m.

Doporučil bych podlahu řešit na místě se stavebním specialistou, který posoudí vhodnost řešení s ohledem na konkrétní podmínky vašeho domu.

Přejeme úspěšnou rekonstrukci!
L. Bradnová, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobry den
Vlastnim vetrnou elektrarnu Ista breeze 2000W
Potreboval bych poradit ohledne regulatoru. Koupil jsem elektrarnu pouzitou i s regulatorem Polske vyroby,ale bud byla jiz poskozena a nebo nevim. V kazdem pripade bych zakoupil k me elektrarne novy regulator. Pouze nevim jaky. Mohl by jste me poradit?
Jeste jednou.Jedna se o vetrnou elektrarnu Ista breeze o vykonu 2KW. 24/48V
Dale jsem zakoupil fotovoltaj.panely,ktere bych chtel od nejake firmy nechat zapojit a pripadne i propojit s vetrnou elektrarnou.Vyroba energie by mela byt pouze k vlastni spotrebe.
Dekuji za odpoved
[ 5.10.17 - dotaz číslo: 86846 - téma: Energie větru ]

Vážený pane,
pro současný provoz větrné elektrárny a solárních panelů můžete zakoupit hybridní regulátor, který bude sloužit pro oba zdroje najednou.
Pro elektrárnu Ista breeze 2000 W je možné zakoupit hybridní regulátor přímo od výrobce Ista Breeze:
https://www.istabreeze.com/online/index.php?route=product/product&path=60&product_id=131

Případně se můžete podívat na nabídku jiných dodavatelů, například:
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?category=vetrne-elektrarny&detail=ODkxMDIz&detail_name=hybridni-regulator-tgws1500-48v
https://www.ecoprodukt.cz/vetrne.elektrarny/hybridni.regulator.nabijeni.wt.hl600.600w.1224v
http://shop.mypower.cz/hybridni-regulator-tgws1500-48v-2990

Přejeme úspěšný provoz!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Doplneni k dotazu 86460
Dekuji za odpoved. Vami nabizena zarizeni - elektrocentraly ale primarne vyrabi elektrickou energii. Jsou tedy elektrocentraly nejak upraveny nebo je nutne k nim pripojit napriklad spalinovy vymenik, ktery pak dodava teplo? Nebo jsou k dostani zarizeni - elektrocentraly, ktere soucasne vyrabi elektrinu i teplo? Da se toto dodane teplo zmerit? Je toto teplo dodavano ve forme napr. Tepleho vzduchu nebo je dodavana tellonosna latka?
Dekuji za podrobnejsi informace
[ 2.10.17 - dotaz číslo: 86473 - téma: Kogenerace, trigenerace ]

Vážený pane,
každá elektrocentrála se spalovacím motorem produkuje elektřinu i teplo současně.

Každý spalovací motor, který pohání generátor elektrocentrály, produkuje teplo. Je to stejné jako u auta. Palivo se v motoru spálí - tedy přemění se na teplo - a část tohoto tepla se převede na pohyb. Zbytek tepla se zmaří v chladiči. Můžete počítat s tím, že na 1 kWh elektřiny připadají zhruba 2 kWh tepla. Menší elektrocentrály mají motor chlazený jen vzduchem, větší mají kapalinové chlazení a chladič obdobný jako chladič v autě.
Kapalinový okruh můžete tedy napojit na výměník, kde budete ohřívat například vodu do ústředního vytápění. Běžně se takovéto řešení nenabízí, protože se předpokládá jen krátkodobý provoz centrály. Pro větší využití tepla by bylo možné instalovat výměník na chlazení výfukových plynů.

Pokud byste tedy chtěl využít elektrocentrálu jako zdroj tepla, musel byste ji individuálně upravit.

S pozdravem
M. Šimůnek, K,. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jsou dostupné na našem trhu zařízení - kogenerační jednotky, které k výrobě tepla a elektrické energie používají minerální oleje (např. naftu, lehký topný olej, benzín apod.)
[ 27.9.17 - dotaz číslo: 86460 - téma: Kogenerace, trigenerace ]

Vážený pane,
na trhu jsou desítky zařízení na pohon benzínem či naftou, obvykle se prodávají jako elektrocentrály nebo záložní zdroje elektřiny. Předpokládá se zde jen krátkodobý provoz a teplo se obvykle maří v chladiči - velmi podobném automobilovému. Provoz je samozřejmě velmi drahý: vyrobená kilowatthodina stojí cca 10 Kč/kWh. K tomu máte sice cca 2 kWh tepla zadarmo, ale ani tak nemůže naftová kogenerační jednotka konkurovat elektřině ze sítě a teplu např. z plynového kotle.

Naftový motor lze upravit pro spalování oleje, existují ale i kogenerační jednotky navržené přímo na pohon olejem. Záleží, jaký elektrický a tepelný výkon potřebujete. Pro větší zařízení (nad 50 kW el. výkonu) je asi lepší poptat přímo jednotlivé výrobce, některý vám může upravit kogenerační jednotku na míru. Pro menší výkony lze upravit nějakou elektrocentrálu, víceméně kutilským způsobem (viděl jsem například cca 10 kW kogeneraci pro vytápění rodinného domku, která spalovala použitý fritovací olej z restaurací).

Kogenerace na olej nabízí například:
http://biomasstechnology.cz/wp/?page_id=299
http://www.motorgas.cz/cz/
http://www.iqenergy.cz/farmy-1/kogenerace/rostlinny-olej/

S pozdravem
L. Bradnová, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,

mám v plánu si postavit 5-7kWp FVE, materiál mám, včetně měniče, apod. Ale řeším přetoky do sítě. Rád bych standartní proces připojení mikrozdroje s RV>0.

Poradíte prosím co je vše proto potřeba vyplnit a udělat + jaké revize a náležitosti FVE musí mít?

Je to vše na internetu dost zmatečné a informace se dost liší.

Vím, že musím mít projektovou dokumentaci, ale stačí ji mít "nakreslenou doma", např. s razítkem příslušného elektrikáře a revizáka, co bude instalaci provádět nebo to musí být specializovanou firmou?

Děkuji mnohokrát.
[ 18.9.17 - dotaz číslo: 85582 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
pokud nechcete svépomocně postavenou FVE provozovat v ostrovním provozu (tj. oddělenou od sítě), je třeba požádat distributora o souhlas s připojením mikrozdroje. Distributorem může být ČEZ, PRE, E.ON. Podmínky distributorů najdete zde:
http://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/mikrozdroj.html
https://www.predistribuce.cz/cs/potrebuji-zaridit/vyrobci/pripojeni-mikrozdroje-k-distribucni-soustave/
https://www.eon-distribuce.cz/zakaznici/potrebuji-zaridit/zmena-na-odbernem-miste-2/vyrobna/zjednodusene-pripojeni-mikrozdroje

Formuláře žádosti o připojení:
http://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/formulare/vyrobci/formd20170817_zadostouzavreni-zmenusmlouvypripojenimikrozdrojenn_form.pdf
https://www.predistribuce.cz/Files/vyrobci/zadost-o-pripojeni-vyrobny/
https://www.eon-distribuce.cz/dokumenty-ke-stazeni/elektrina-2/formulare-ke-stazeni/zadost-o-pripojeni-pro-vyrobce-elektriny/zadost-o-zjednodusene-pripojen%C3%AD%20mikrozdroje-domacnosti/D35%20-%20%C5%BD%C3%A1dost%20v%C3%BDrobve%20elekt%C5%99iny%20o%20p%C5%99ipojen%C3%AD%20za%C5%99izen%C3%AD%20k%20distribu%C4%8Dn%C3%AD%20soustav%C4%9B%20NN%20spole%C4%8Dnosti%20E.ON%20Distribuce,%20a.s.%20-%20mikrozdroj.pdf

Vždy je vyžadována zpráva revizního technika.

Projektová dokumentace FVE by měla být zpracována v souladu s vyhl. č. 499/2006. Viz dokument PRAVIDLA PROVOZOVÁNÍ DISTRIBUČNÍCH SOUSTAV,
PŘÍLOHA 4 - PRAVIDLA PRO PARALELNÍ PROVOZ ZDROJŮ SE SÍTÍ PROVOZOVATELE DISTRIBUČNÍ SOUSTAVY, která mají distributoři shodná.
http://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-other/distribuce/energeticka-legislativa/ppds/2014/ppds-2014-priloha-4.pdf

Přejeme hodně úspěchů při stavbě FVE!
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den, jsme SVJ (dodávka tepla je uskutečňována prostřednictvím dálkového topení), koncem roku 2015 nám byly na radiátory instalovány přístroje regulující a registrující dodávku tepelné energie. Předseda představenstva tvrdí, že pokud společenství vlastníků jednotek vyjádří souhlas je možné přístroje na měření tepla odstranit. Ráda bych zůstala u původního způsobu měření. Je podle současné právní úpravy tento způsob odstranění přístrojů registrujících dodávku tepla možný?
[ 18.9.17 - dotaz číslo: 85643 - téma: Legislativa, Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,
do roku 2016 bylo možné, aby se SVJ domluvilo na takovém způsobu vyúčtování tepla, který bude všem v domě vyhovovat nejlépe. Tedy třeba bez přístrojů na měření tepla (lépe řečeno indikátorů spotřeby tepla).


Od 1.1. 2016 však došlo ke změně zákona a v současnosti se musíte řídit zákonem č. 67/2013 Sb., kde se v § 6 specifikují podrobnosti rozúčtování dodávky tepla.
Zjednodušeně platí, že pokud máte povinnost instalovat měření tepla, pak musíte teplo rozúčtovávat podle vyhl. č. 405/2015 Sb.
A povinnost instalovat měření (resp. indikátory spotřeby tepla) máte na základě zákona č. 406/2000 Sb., §7 odst. 4 g):


(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni:
g) vybavit, v případě bytových domů [...] s dodávkou tepla nebo chladu ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo s ústředním vytápěním nebo chlazením anebo společnou přípravou teplé vody každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění,

Domníváme se tedy, že názor vašeho předsedy není správný a že indikátory spotřeby tepla z radiátorů nemůžete odstranit (pokud by samozřejmě nešlo o případ, že bude místo toho instalován jiný typ indikátorů nebo jiný způsob měření dodávky tepla).

Přejeme příjemné bydlení!
L. Bradnová, K. Srdečný


[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den.
Naše SVJ má 8 bytových jednotek.Každý byt má vlastní kotelnu,vlastní ohřev teplé vody.V obci se nyní buduje kotelna a teplovodní rozvod.Naše SVJ se taky připojí a dojde k následující změně.Z výměníku tepla napojeného na obecní teplovodní rozvod povede v přízemí společný rozvod tepla,na který se napojí jednotlivé bytové kotelny(etážové topení).Někteří z nás budou výhradně využívat nový zdroj tepla,někteří vlastní zdroj tepla,i když napojení budeme všichni a oddělovat nás budou pouze hraniční armatury mezi společným a vlastním rozvodem.
Na vlastníky využívající teplo z obecní kotelny se vztahuje vyhl.269/2015 a na ostatní,kteří využijí vlastní zdroj tepla se tato vyhláška nijak nevztahuje.
Mám pravdu nebo se mýlím.

Přeji hezký den.
[ 18.9.17 - dotaz číslo: 85503 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážený pane,
pokud budou mít jednotlivé byty napojené na centrální obecní kotelnu vlastní okruh vytápění (pro každý byt zvlášť), a každý byt bude mít vlastní kalorimetr (měření dodávky tepla), pak se na vás vyhláška 269/2015 nevztahuje. Viz §1 a §2 vyhlášky.

Podle § 2 odst. b) vyhlášky se za vytápění nepovažují etážové okruhy:
"vytápěním není vytápění bytů a nebytových prostorů prostřednictvím samostatných etážových okruhů zásobovaných teplem z vlastních zdrojů tepla, používajících různé druhy paliv nebo elektřinu, ani vytápění prostřednictvím uzavřených okruhů, do nichž se dodává a měří teplo na základě smlouvy dodavatele přímo s příjemcem služeb"

Dodavatelem tepla by v tomto případě byl provozovatel obecní kotelny a příjemcem služeb majitelé jednotlivých bytů. Takovéto řešení rozhodně doporučuji, protože platby za odebrané teplo by se účtovaly podle srozumitelně naměřené spotřeby.

Pokud byste se ale jako SVJ rozhodli jednotlivé byty neměřit kalorimetrem, ale použít třeba indikátory spotřeby tepla instalované na radiátorech (což je investičně levnější), pak byste měli teplo rozúčtovávat podle vyhlášky 269/2015. Viz § 5 odst. 2 vyhlášky.

V tom případě by se základní složka nákladů na vytápění rozúčtovávala i nepřipojeným bytům, což pro ně není příliš výhodné a dá se čekat, že v budoucnu kvůli tomu dojde ke sporům. Jako SVJ byste se tedy měli včas rozhodnout, jaký způsob měření tepla a rozúčtování nákladů zvolit.

Podobně to platí o spotřebě teplé vody, kdy je třeba se rozhodnout, zda se bude platit podle vodoměrů v jednotlivých bytech, nebo podle centrálního vodoměru na patě objektu. Pokud by fakturační měřidlem byl vodoměr na patě domu, pak se údaje z bytových vodoměrů berou jako indikativní hodnota, podle které se spotřeba rozúčtovává všem připojeným bytům. Zde se ale základní složka mezi nepřipojené byty nerozúčtovává.

Přejeme příjemné bydlení!
M. Šimůnek, K. Srdečný[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

Dobrý den,
vybíráme kondenzační kotel pro novostavbu RD. Rád bych se zeptal, jaký byste mi doporučili vhodný kotel. jedná se o bungalov o zastavěné ploše 150m2, se spočítanou tepelnou ztrátou cca 6,4kw. V celém domě bude podlahové teplovodní vytápění v dětských pokojích doplněné o radiátory. Kotel by měl připravovat teplou vodu do nepřímo ohřívaného zásobníku vody. Projektantem nám byl doporučen kotel Geminox THRs1-10dc. Tento kotel se mi zdá opravdu hodně drahý. Bylo by možné doporučit, jaký kotel by byl pro nás vhodný? Nepožaduji konktétní značku, spíš mi jde o vhodné parametry, které by kotel měl mít.Hodně se dočítám, že kotel by měl mít co nejmenší minimální výkon, aby nedocházelo k cyklování. Ale zase mi přijde divné, že pokud by to takto opravdu bylo, byl by na trhu opravdu jediný vhodný výrobek a to právě zmíněný Geminox. Předem velice děkuji za radu. S pozdravem
[ 5.9.17 - dotaz číslo: 85183 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
nejmenší kondenzační kotle na našem trhu mají nejnižší výkon obvykle 2 až 4 kW (pro srovnání, rychlovarná konvice má výkon okolo 2 kW). Maximální výkon je pak 7 až 9 kW, což nestačí pro průtokový ohřev vody. Proto tyto kotle musí ohřívat teplou vodu v zásobníku. Zásobník integrovaný v kotli bývá menší a hodí se tam, kde je jen sprcha. Pokud ale předpokládáte větší odběr vody – třeba si chcete napustit 200 l do vany, pak je nutné instalovat externí zásobník.
Máte pravdu, že u kotle s vyšším výkonem může dojít k nežádoucímu cyklování. Tomu se dá předejít především nastavením regulace – čím větší rozptyl teplot v místnosti připustíte (např. 19 až 22 °C), tím méně často bude kotel spínat. Záleží také na objemu vody ve vytápěcím systému – projektant vám může spočíst, jaký výkon je třeba na jeho ohřátí. Při použití podlahového topení lze čekat spíše větší objem, proto není nutné se cyklování obávat. Objem topné vody lze případně zvýšit vyrovnávací nádrží, což samozřejmě zvyšuje rozpočet.

U kondenzačního kotle má velký vliv na provozní účinnost návrh vytápěcího systému a jeho regulace. Často se lze setkat se situací, že kotel je nastaven na výstupní teplotu vody +65°C, aby mohl ohřívat vodu v externím zásobníku. I když vytápění je navrženo jako nízkoteplotní, kondenzační efekt se pak kvůli vysoké výstupní teplotě vody využívá jen málo.
Požádejte tedy projektanta, aby vám podrobněji uvedl parametry systému a způsob regulace kotle.

Pro zajímavost se můžete podívat na parametry jiných malých kotlů a případně si porovnat ceny:
http://www.vipsgas.cz/immergas-plynove-kotle/kondenzacni-kotle/nastenne-turbo/pouze-topne/644-victrix-12-x-tt-2-erp
https://www.viessmann.cz/cs/obytne-budovy/plynove-kotle/plynove-kondenzacni-kotle/vitodens-222w.html
http://www.thermona.cz/plynove-kotle/plynove-kondenzacni-kotle/s-pripojenim-na-externi-zasobnik/kotel-therm-14-kdz-a

Přejeme úspěšnou stavbu!
M. Šimůnek, K. Srdečný

[ Odpovídá: Ing. Arch. Martin Šimůnek - EKIS Plzeň Ekowatt ]

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 70 | Další

© 2011 EkoWATT přední česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí

Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - Econnect