Na tomto webu jsou soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie. Více zde |

CAMPUS SCIENCE PARK D+E Brno: Certifikace LEED v4 Gold

CAMPUS SCIENCE PARK D+E Brno: Certifikace LEED v4 Gold

 

Unikátní propojení mezi institucemi v moderní brněnské čtvrti nedaleko letiště získalo ocenění v soutěži Nejlepší z realit 2016. Investorem je White Star Real Estate. Projekt je vůbec první certifikovanou budovou v nové přísnější verzi LEED v4 v ČR a to na úrovni Gold udělenou počátkem roku 2020. Mohou se pyšnit některými výjimečnými prvky šetrnými k přírodě. Energetické náročnosti se například týká:

Energetická náročnost: snížená propustnost zasklení g na J/Z, optimální spád FCU pro freecooling, chillery s invertorovým řízením, frekvenčně regulovaná čerpadla a kondenzátory, využití odpadního tepla technologie pro vytápění garáží, LED svítidla společných prostor dle přítomnosti, směšování vzduchu podle koncentrace CO2, regulace 1/4 h maxima, FVE 10 kWp na osvětlení garáží, inteligentní řízení budovy centrální stanicí, hloubkové podružné měření elektřiny, chladu a tepla, optimalizace energetické náročnosti pomocí dynamického energetického modelu, možnost optimalizace provozu budovy přes podružné měření.

Účinné vodovodní armatury: splachování 4,5/3 l, úsporné pisoáry na 0,8 l/spl., páková baterie 1,9 l/min., sprchy 6 l/min., celková úspora pitné vody 42% proti standardu.

Minimalizace závlahy na zeleň na terénu + účinné řízení závlahy, za běžného roku pokryto pouze dešťovou vodou díky 40 m3 nádrži.

Surovinová náročnost materiálů: provedená celková analýza a optimalizace LCA, zacílené materiály s EPD, Cradle to Cradle a prohlášením Reach, stavební odpad maximálně tříděn k opětovnému využití, zacílení na látky s prokazatelně sníženým obsahem škodlivin VOC, TVOC, zázemí pro tříděný odpad.

Eliminace škodlivin: Filtrace G4+F7 čerstvého vzduchu, zákaz kouření (kouření povolené na vyhrazených místech parteru), odtah škodlivin a odérů na střechu, materiály s prokazatelně sníženým obsahem škodlivin VOC, TVOC.

Množství čerstvého vzduchu: +30% oproti standardu.

Preferují se pěší: vstup přes zelenou střechu s možností odpočinku, dostupnost denních služeb v rámci OC Netroufalky, nemocnice, Kampus Bohunice.

Hromadná doprava: hustá frekvence autobusových spojů, je dokončena i konečná tramvaje Nemocnice Bohunice.

Zázemí pro cyklistiku: uzamykatelná kolárna, sprchy pro stálé uživatele, bezpečné uzamčení venkovních stojanů pro návštěvníky, snížená rychlost a návaznost na cyklostezky.

Zázemí pro alternativní automobily: možnost nabíjení bezemisních elektromobilů, rezervovaná stání pro sdílené vozy.

Řízení kvality – Commissioning: dohled nad instalací a zprovozněním TZB včetně MaR, dohled nad kvalitou provedení obálky budovy, optimalizace energetické spotřeby a vnitřního komfortu po roce provozu.

Virtuální prohlídka areálu je zde: https://www.thecampus.cz/

Certifikaci v systému LEED GOLD realizovali zejména Petr Vogel a Jakub Lokajíček (autor dynamického modelu) z EkoWATT CZ.

Jako hrdí členové České rady pro šetrné budovy jsme moc rádi přispěli svou troškou do mlýna certifikovaných budov, kterých je již v České republice přibližně 250. V publikaci Šetrné budovy  a komplexní certifikační systémy, kterou Rada vydává, se můžete dočíst:

„V celkovém počtu certifikovaných budov s náskokem vítězí v České republice certifikace BREEAM (k dubnu 2020 s počtem 136 vydaných certifikátů) nad ostatními certifikacemi a to LEED (s počtem 55 vydaných certifikátů k témuž datu) i SBToolCZ (s počtem 33 vydaných certifikátů k témuž datu). Na pomyslném posledním místě v tomto ohledu stojí systém WELL aktuálně pouze s 2 dokončenými certifikacemi v rámci České republiky, což je způsobeno mimo jiné i relativně krátkou existencí této certifikace.“

Aktuální počty certifikovaných projektů nejen v České republice je možné najít na stránkách: