Víte, že správným nastavením jednotlivých systémů TZB (tedy vytápění, větrání chlazení) lze ušetřit cca 10% nákladů za energie, bez nutnosti investičních opatření?
Stáhněte si video ze semináře Energetický management pro energetické manažery v sociálních službách a školství. Dozvíte se, jak sledovat a vyhodnocovat spotřeby energií. Energetický management (EnMS – Energy Management System) by měl být samozřejmou součástí práce správce budovy či provozu.
Energetický management (EnMS – Energy Management System) by měl být samozřejmou součástí práce správce budovy či provozu. Proč?
- zajištění bezpečného provozu
- včasné odhalení závad a poruch
- kontrola nákladů na energie, případně vodu
- kontrola efektivního využití energií
- podklad pro rozhodování o investicích (zateplení, výměna zdroje aj.)
- porovnání efektivity provozu různých budov či provozů
- podklad pro výpočet uhlíkové stopy
EnMS lze provozovat na různých úrovních. Na té nejzákladnější (kontrola faktur, kontrola zařízení) ho provozuje asi každý správce budovy. Je-li však potřeba vyhodnotit spotřebu podrobněji – například kvůli plánování investic – nestačí pouze sledovat faktury.
Základním principem EnMS je spotřebu a náklady nejen sledovat, ale také vyhodnocovat. Při běžném provozu se tak včas odhalí anomálie a poruchy (typickým příkladem je zvýšená spotřeba vody signalizující prasklé potrubí).
Na základě analýzy spotřeby pak lze kvalifikovaně navrhnout úsporná opatření a vyčíslit jejich předpokládaný přínos. Realizací však EnMS nekončí, je nezbytné spotřebu dále sledovat a vyhodnotit, zda bylo skutečně dosaženo předpokládané úspory. To umožní zjistit skutečný přínos investice, v extrémním případě to může být i důvodem pro včasnou reklamaci u dodavatele.
Projekt se zaměřuje úspory energie v objektech škol a sociálních služeb a zejména v pobytových zařízeních sociálních služeb, tedy DPS (Dům s pečovatelskou službou), Domovy seniorů, LDN, stacionáře, hospice, Domovy mládeže atd. Tato zařízení jsou, vzhledem k charakteru svého provozu, zatížená značnými provozními náklady na spotřebu energie a zároveň zde existuje významný potenciál energetických úspor. EkoWATT se v minulých letech zabýval analýzou spotřeb energií v několika typech objektů sociálních služeb a na základě těchto zkušeností zpracoval zásady jednoduchého energetického managementu vhodného pro tato zařízení a rozbor vhodných úsporných opatření pro tento typ zařízení. Úspory dosažené zavedením energetického managementu mohou dosahovat cca 10% spotřeb.
Více informací získáte na stránkách projektu: https://ekowatt.cz/vzdelavaci-projekty/
Projekt je financován grantem z Norských fondů – z Fondů EHP a Norska 2014–2021 – program CZ-ENVIRONMENT. Norské fondy přispívají ke snižování hospodářských a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a posilují bilaterální vztahy mezi Norskem a Českou republikou.